Garaż w płytach OSB

Napisał MMSlezak 1 komentarz

Czyli dylematy inwestora

Swego czasu w cyklu "Wykończeniówka" pokazywałam Wam nasz garaż.
Dla niektórych była to może prezentacja mniej atrakcyjna, ale dla zainteresowanych budową domu szkieletowego - tą technologią i doświadczeniami osoby, która mieszka w takim domu - być może kluczowa.

CZYM OBIJAĆ - OTO JEST PYTANIE ..?

Na frontowym zdjęciu widzicie nasz garaż, który został uwieczniony w stanie jeszcze nie w pełni skończonym. Jednak chodzi mi o to, żebyście spojrzeli na ściany i spróbowali sobie wyobrazić, że cały garaż wykonany jest z płyt typu OSB/MFP. Ściany, które teraz widzicie (zewnętrzne od wewnątrz) są wykonane właśnie z tego typu płyt - płyt powstających ze sprasowanych wiórów.

W przypadku naszego domu w umowie (kto ciekaw szczegóły znajdzie tutaj) widniał zapis o wykonaniu ścian w garażu (tak samo, jak w całym domu) z płyt gipsowo-kartonowych. Czyli do szkieletu od strony wewnętrznej garażu (tak jak we wszystkich pozostałych wnętrzach) miały być zamontowane "normalne ściany", czyli płyty gipsowo-kartonowe.

Jednak w trakcie stawiania szkieletu nasz majster zadał nam pytanie z czego będziemy mieli ściany w garażu. Na naszą odpowiedź, że z płyt gipsowo-kartonowych nic nie powiedział, ale kiedy zaczęłam go dopytywać stwierdził, że on by sobie nigdy takich płyt w garażu nie zrobił, bo niczego się na tym nie da powiesić itp.
Radził wykonać ściany wewnętrzne także z płyt OSB/MFP. Zatem wówczas wnętrze garażu wyglądałoby podobnie jak na załączonych zdjęciach. Z tą różnicą że doszłaby kolejna warstwa - wewnętrzna - rzeczonych płyt.

"NA TAKIE DICTUM ACERBUM"

Na taką sugestię zadzwoniliśmy do jednego z panów prezesów, podjęliśmy temat i zadaliśmy pytanie o ewentualne możliwości modyfikacji rozwiązania w garażu.
Na to pan prezes odpowiedział nam, że on ma (w swoim szkieletowym domu) garaż wyłożony płytami OSB/MFP i nie jest zadowolony. Uznał, że nie wygląda to fajnie, a na ścianach i tak niczego nie wiesza. Jego zdaniem było to takie przysłowiowe "ni to ni sio".

RÓŻNI LUDZIE, RÓŻNE POTRZEBY

W wyniku rozmowy i planowanych rozwiązań w naszym garażu (nie przewidywaliśmy niczego wieszać na ścianach, chcieliśmy tylko stojące regały na narzędzia) zdecydowaliśmy się pozostawić wersję z płytami gipsowo-kartonowymi (załączoną na ostatnim zdjęciu). U nas płyty poza pomalowaniem są dodatkowo ozdobione fototapetą.

FOTOTAPETA, czyli STORY OF MY LIFE PO RAZ WTÓRY

Wiecie jaka jest jej historia? W grudniu 2016 roku natknęliśmy się w markecie (przy okazji zakupów spożywczych) na edycję fototapet. Wtedy trwał pierwszy trymestr ciąży z Łucją, wtedy to byliśmy już po rodzinnych naradach i wiedzieliśmy, że od stycznia będziemy podejmować kolejne kroki zmierzające do budowy naszego domu.
Fototapetę kupiliśmy zatem na zapas, na wyrost, unosząc się na obłokach naszych wyobrażeń o nowym, rodzinnym domu.
Pierwotnie sądziliśmy, że ozdobi ona kącik pracy (dla mnie wówczas wymiary pomieszczeń pozostawały w sferze wizji baaardzo ogólnej 😉). Ostatecznie fototapeta zawisła w garażu, bo taki zrodził nam się pomysł już w trakcie budowy.

garaż

PODSUMOWANIE, czyli REFLEKSJE KOŃCOWE:

  1. Garaż w domu szkieletowym może zostać wykonany w dwojaki sposób:
    • Może być wyłożony płytami OSB/MFP.
    • Lub płytami gipsowo-kartonowymi.
  2. Wszystko zależy od naszych planów i oczekiwań: jeżeli planujecie podwieszać regały, haki na opony, wówczas bardziej sprawdzą się w garażu ściany z płyt typu OSB/MFP.
  3. Natomiast jeżeli zamierzacie postawić jedynie regały na narzędzia, to płyty gipsowo-kartonowe będą wystarczające i sądzą też, że dadzą szersze możliwości aranżacyjne, bo przecież garaż też może być fajny.

Powodzenia!
marta

Podziel się

1 komentarz

#1  - ~shock rzekł :

Zawsze można zrobić 'rdzeń' z OSB a na OSB dać KG. Wtedy nie tracimy możliwości wieszania (kwestia wkręta dłuższego o ~1cm) oraz zewnętrzna warstwa nie musi mieć faktury OSB. Wadą rozwiązania jest nieznaczna utrata pomieszczenia + większy koszt.

Odpowiedź

Napisz komentarz

Capcha
Wprowadź kod obrazka

Kanał RSS z komentarzy dla tego posta