Pozwolenie na wjazd ciężkiego sprzętu

Napisał MMSlezak 11 komentarze

Czyli dokument, który każdy inwestor mieć powinien

Niniejszy post dotyczy budów, które prowadzone są w miejscach ograniczenia tonażu.


Sama nie wiem, czy winnego szukać w osobie pana architekta, z którym zetknęliśmy się na początku naszej budowlanej drogi i w którym upatrywaliśmy przewodnika, czy pana Grzegorza, który prowadził rozbiórkę i wylewał fundamenty. W każdym razie dość powiedzieć, że przeżyliśmy niebywały stres. Wszystko dlatego, że NIE wiedzieliśmy o konieczności pozyskania dokumentu dotyczącego wjazdu ciężkiego sprzętu, na teren objętym ograniczeniem tonażu. Tematy tego typu nie były również przedmiotem artykułów w, przeglądanej wówczas przez nas, prasie branżowej.

Nasza budowa ze względu na stosowaną technologię była budową dynamiczną i szybką. Każdy potencjalny poślizg skutkowałby poślizgiem albo wręcz "wypadnięciem" z kolejki, dlatego opóźnienie wywozu gruzu i przygotowanie fundamentów mogło skutkować przekierowaniem "naszej" ekipy od stawiania konstrukcji do innego inwestora.

KTO POWINIEN POZYSKAĆ POZWOLENIE NA WJAZD CIĘŻKIEGO SPRZĘTU

W momencie kiedy zamawialiśmy wywóz gruzu, a później także beton, osoba przyjmująca zamówienie, po weryfikacji miejsca dostawy (i stwierdzeniu, że na drogach dojazdowych na naszą działkę budowlaną obowiązują ograniczenia tonażu) zadawała nam pytanie, czy posiadamy pozwolenie na wjazd ciężkiego sprzętu. W pierwszej chwili było to dla nas ogromnym zaskoczeniem. Być może naiwnie ale żyliśmy w przekonaniu, że tego typu pozwolenia posiadają firmy - usługobiorcy (odbierający gruz, czy dostarczający beton). Dwa lata temu, przez myśli mi nie przeszło, że to ja jako inwestor i zleceniodawca mam posiadać takowe pozwolenie!
Pierwszy raz o pozwoleniu na wjazd przy ograniczeniu tonażu usłyszeliśmy od dyspozytorki przyjmującej zlecenia odbioru gruzu. Osoba ta poinformowała nas, że takie pozwolenie można załatwić w ciągu kilku dni - w zależności od gminy. Przy czym owa rozmowa miała miejsce w realiach miasta Krakowa i gminy Kraków.

JAK POZYSKAĆ POZWOLENIE NA WJAZD CIĘŻKIEGO SPRZĘTU

Do listopada 2018 roku, w Krakowie, wniosek o pozwolenie na wjazd ciężkiego sprzętu inwestor składał do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu (ZIKiT). W chwili obecnej powyższy Zarząd rozdzielił się na kilka organów, przy czym za drogi odpowiedzialny jest obecnie Zarząd Dróg Miasta Krakowa.
Inwestor musi na gotowym druku ("Wniosek o udzielenie zgody na wjazd na drogę z ograniczeniem tonażu") złożyć wniosek na dzienniku podawczym Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Do danej sprawy przydzielany jest inspektor, który w terminie do 21 dni wydaje pozwolenie na wjazd. W naszym przypadku skontaktował się z nami telefonicznie inspektor z informacją o gotowym pozwoleniu, które odebraliśmy osobiście od urzędnika. Pozwolenie zostało wydane na okres pół roku, z możliwością przedłużenia. Po zakończeniu użytkowania drogi ciężkim sprzętem należało zgłosić takowe zakończenie inspektorowi, ponieważ Zarząd miał przeprowadzić kontrolę użytkowanych nawierzchni.

PODSUMOWANIE, czyli REFLEKSJE KOŃCOWE:

  1. Najważniejsze jest bycie świadomym faktu, że to inwestor musi pozyskać od zarządu dróg/infrastruktury i transportu pozwolenie na wjazd na drogę z ograniczeniem tonażu!
  2. Powyższe pozwolenie jest konieczne na wypadek kontroli (np. ze strony straży miejskiej), jego brak skutkuje wówczas grzywną. Normalnie nie musimy go nigdzie okazywać ani przedkładać.
  3. Warto liczyć się z tym, że firmy odbierające gruz, dostarczające beton itp. - poruszające się ciężkim sprzętem - mogą odmówić realizacji usługi, jeśli ma ona mieć miejsce na terenie ograniczenia tonażu, a inwestor nie posiada pozwolenia na wjazd.
  4. Uzyskanie ww. pozwolenia może trwać nawet do trzech tygodni! Zapewne w dużych miastach - tak jak w Krakowie - termin ten jest dłuższy (z uwagi na ilość spraw), niż w mniejszych miejscowościach.

Powodzenia!
marta

Podziel się

11 komentarze

#1  - Miłosz rzekł :

Dzieki za materiał.
Poszukuję wzoru tego wniosku, można prosić jakiś link, bo mam problem ze znalezieniem?
Domyślam się że oprócz wniosku należy również złożyć ksero pozwolenia na budowę, może pomóc.

Dziennik podawczy widzę znajduje się tutaj:
bud. A parter, Zarząd Dróg Miasta Krakowa, ul. Centralna 53, 31 – 586 Kraków,

Odpowiedź
#2  - MMSlezak rzekł :

Panie Miłoszu,

Tutaj opis całej procedury na stronie BIP dla Krakowa
http://www.bip.krakow.pl/?dok_id=3276&sub=procedura&proc=ZDMK-12

A tutaj po kliknięciu na link
http://www.bip.krakow.pl/zalaczniki/procedury/223612/karta
w zakładce "podgląd" i "zobacz" będzie dostępny wniosek, który należy wypełnić.
We wniosku zaznacza się załączniki, więc kserokopia pozwolenia na budowę jest jak najbardziej zasadna i potrzebna.
Powodzenia! ☺️

Odpowiedź
#3  - Agata rzekł :

Jesteśmy w podobnej sytuacji. Budujemy dom ale droga do niego ma znak z ograniczeniem tonażu. Do niedawna pod znakiem była tabliczka informująca że znak nie dotyczy: "służb technicznych" i "za zezwoleniem zarządcy drogi". Obecnie ktoś zdrapał z tego znaku napis "za zezwoleniem zarządcy drogi", czy to oznacza, że tylko "służby techniczne mogą tam wjechać i posiadanie zezwolenia zarządcy nic nie pomoże? Dodam, że sytuacje ma miejsce na terenie miasta Krakowa.

Pozdrawiam,
Agata

Odpowiedź
#4  - MMSlezak rzekł :

Pani Agato,

Patrząc na sprawę zdroworozsądkowo - obecność (lub jej brak) na znaku napisu i tak nie zmienia własności. Zatem moim zdaniem należy zgłosić się do Zarządu Dróg Miasta Krakowa w celu uzyskania pozwolenia na wjazd w miejscu ograniczenia tonażu.
Jeżeli nawet zmieniałaby się kwestia własności owej drogi, to i tak w ZDMK powinna Pani otrzymać informację na ten temat.

Pozdrawiam serdecznie
realityszol vel marta

Odpowiedź
#5  - Zbigniew rzekł :

Mam pytanie: Czy w dobie załatwiania prawie wszystkich spraw przez Internet można i takie zezwolenie uzyskać za jego pośrednictwem?
Dziękuję za informację
Zbigniew

Odpowiedź
#6  - MMSlezak rzekł :

Panie Zbigniewie,

Jeżeli chodzi o Kraków to nic się nie zmieniło od czasu kiedy my z mężem załatwialiśmy powyższe pozwolenie - czyli sprawę załatwia się osobiście.
Sprawdziłam na stronie https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=3276&sub=procedura&proc=ZDMK-12 i w zakładce 'Załatw sprawę elektronicznie' widnieje informacja - "Nie dotyczy.".
Zatem wniosek dostępny pod powyższym linkiem, wypełniony i uzupełniony o załączniki (również wymienione w opisie procedury pod wskazanym wyżej adresem www) należy złożyć na Dzienniku Podawczym Zarządu Dróg Miasta Krakowa.
W ciągu 30 dni od złożenia takiego podania powinien się z panem (telefonicznie) skontaktować przydzielony do sprawy inspektor z informacją o przygotowanym do odbioru pozwoleniu.

Powodzenia!
marta -Realityszoł

Odpowiedź
#7  - Tomek rzekł :

Witam,
Czy musieli Państwo wyznaczać trasę przejazdu na wydruku mapy? Jesli tak, to jak to najlepiej zrobić? Nanieść kolorem trasę od wjazdu na drogę gminną/powiatową aż do działki?
Pozdrawiam

Odpowiedź
#8  - MMSlezak rzekł :

Dzień dobry,

we wniosku do Zarządu Dróg podawaliśmy nazwy ulic dojazdowych do terenu posesji.

Pozdrawiam

Odpowiedź
#9  - Waldemar rzekł :

Przepraszam, a ile wyniosła opłata pobrana przez Zarząd Dróg od Was?

Odpowiedź
#10  - Tomek rzekł :

Cześć, ja też dostałem jakąś absurdalną kwotę do zapłaty 30k. Jak z tym walczyć?

Odpowiedź
#11  - MMSlezak rzekł :

Dzień dobry,

ewentualna opłata mogła być naliczona po zakończeniu korzystania z drogi, w celu usunięcia powstałych szkód związanych z wjazdem ciężkiego sprzętu.
U nas nie stwierdzono szkód na drodze, nie byliśmy obarczeni żadnymi opłatami ze strony ZDMK.

Odpowiedź

Napisz komentarz

Capcha
Wprowadź kod obrazka

Kanał RSS z komentarzy dla tego posta