Rozmowa

Napisał MMSlezak brak komentarzy

Czyli pytania, czyli co uważam ja

Odwiedził nas ostatnio znajomy. Wizyta związana była z chęcią zasięgnięcia przez niego informacji odnośnie technologii szkieletowej, kosztów takiej budowy i naszych doświadczeń.

Czytaj więcej

Dziecko we mgle

Napisał MMSlezak brak komentarzy

Czyli o podpisywaniu umowy na budowę domu na odległość

UTOPIA, czyli PIERWSZE SPOTKANIE Z JEDNYM Z PANÓW PREZESÓW

Kiedy spotkaliśmy się po raz pierwszy z jednym z panów prezesów (na przyszłym placu budowy), dowiedzieliśmy się, że istnieje szansa odbycia kolejnych spotkań w celu podpisania umów (przedwstępnej i na wykonanie prac budowlanych) w Krakowie (siedziba firmy była/jest oddalona od Krakowa o około 100 km ). Dla nas było to rozwiązanie wymarzone, ponieważ małe dziecko, ciąża i narodziny drugiej córki, nieco utrudniały nam mobilność. Skrycie liczyliśmy zatem na elastyczność szefostwa i spotkania w Krakowie, zwłaszcza że firma obsługiwała tutejszy rynek i nie stanowiliśmy jedynych klientów z Małopolski.

Czytaj więcej

Umowa na wykonanie robót budowlanych vol.2

Napisał MMSlezak brak komentarzy

Czyli jak bardzo kwoty z kalkulacji odbiegały od rzeczywistości

Pierwszy kosztorys jaki otrzymaliśmy od firmy, którą finalnie wybraliśmy na wykonawcę naszego domu, stanowił odpowiedź na nasze zapytanie ofertowe.

WSTĘPNA KALKULACJA

Pierwsza kalkulacja została wykonana w oparciu o wgląd do projektu, który wstępnie wybraliśmy. Firma korzystając z opisu domu (przede wszystkim niezbędny był metraż) i wizualizacji dostępnej w Internecie dokonała pierwszego/zgrubnego oszacowania kosztów. Wycena obejmowała zastosowanie "podstawowych"* materiałów (np.płyt OSB, ocieplenia wełną w ścianach w wariancie 15+5 cm, białego tynku mineralnego typu baranek). Wycena została skalkulowana na kwotę 260 700 zł netto + 8% VAT i datowana była na dzień 16 grudnia 2016 roku.

*Firma umożliwiała dostosowanie materiałów/rozwiązań (oczywiście w pewnym zakresie) do potrzeb inwestora.

Czytaj więcej

Umowa na wykonanie robót budowlanych vol.1

Napisał MMSlezak brak komentarzy

Czyli co obejmowała powyższa umowa

Wybierając technologię, w której będzie wybudowany nasz dom postawiliśmy na czas. Zależało nam na tym, żeby jak najszybciej móc zamieszkać w nowym i co ważne większym (niż nasze mieszkanie) domu.
Wybraliśmy firmę, która budowała domy szkieletowe, tzw. kanadyjczyki. Firma ta NIE realizowała jednak prac fundamentowych w Krakowie.
Jak zatem wyglądało przygotowanie do budowy i jakie kroki musieliśmy przedsięwziąć?

Czytaj więcej