American dream

Napisał MMSlezak brak komentarzy

Czyli do czego nie dorosła nasza budowlana rzeczywistość

Widzieliście zapewne programy jak w Stanach Zjednoczonych potrzebującym osobom ekipy programu "Extreme makover home edition" ("Dom nie do poznania") stawiają dom, a często nawet domy (bo jeden mieszkalny, a drugi na wynajem, żeby ułatwić rodzinie spłatę hipoteki).
Polskim odpowiednikiem tego programu jest “Nasz nowy dom” prowadzony przez Katarzynę Dowbor. W oryginalnej wersji ekipy z USA są w stanie postawić dom w ciągu tygodnia.
Rzeczone budowle powstają w technologii szkieletowej, czyli takiej w jakiej zbudowany jest nasz dom.
W dzisiejszych czasach ciągle rośnie liczba technologii szybkich, np. domów modułowych z keramzytobetonu, z gotowych drewnianych elementów itd.
A jak się do tego ma formalna rzeczywistość?
Ano nijak, nie przystaje ni w ząb
.

Czytaj więcej

Nowicjusz

Napisał MMSlezak brak komentarzy

Czyli co nas jeszcze zaskoczyło w temacie budowlanym

Pisałam Wam już wcześniej o niespodziankach z okresu oczekiwania na pozwolenie na budowę oraz czasu wykonywania fundamentów.

Etap budowy domu też nie oszczędził nas i kilka niespodzianek pojawiło się na widnokręgu. Co nas zszokowało, co nas “jedynie” zestresowało, a co nas wbiło w ziemię..? O tym traktuje ta historia.

Czytaj więcej

Money, money, money

Napisał MMSlezak brak komentarzy

Czyli ile kosztowała cywilizacja w naszym domu

Przyłącza są w chwili obecnej niezbędnym elementem życia. Zwłaszcza w Krakowie, w którym ze względu na eliminację smogu, władze zadecydowały o zakazie ogrzewania domów paliwem stałym. Nie zagrzejecie sobie wody, nie ugotujecie obiadu, czy nie rozgrzejecie się przy kuchence na węgiel kamienny, czy przy kominku.
Rzeczywistość wymogła przejście w XXI wiek niezależnie od chęci i zamiłowania do kojących trzasków drewna.
Studnie też już raczej są rzadkością, zresztą przy tempie dzisiejszego życia komu przyszłoby do głowy czerpać wodę ze studni i nosić ją wiadrami do domu. Poza tym jeżeli ktoś nawet postanowi wykonać instalację pobierającą wodę ze studni (a nie sieci wodociągów), to jeszcze trzeba czymś tę wodę ogrzać i gdzieś odprowadzić ścieki.
W naszym życiu niezbędny jest gaz, prąd i woda. Ile kosztuje ten luksus, jeżeli postanowimy wybudować dom i zaopatrzyć go we wspomniane media?

Czytaj więcej

Profesjonaliści budują swój dom w okolicach Krakowa

Napisał MMSlezak brak komentarzy

Czyli o drodze wcale nie usłanej różami

Kilka dni temu poprzez Facebook'owy profil bloga otrzymałam długi wywód od Pana Jarka, który komentował blogowy tekst dotyczący historii naszego przyłącza gazowego. Z komentarza jasno wynikało, że powinnam przestać pisać cokolwiek, bo moja niekompetencja jest rażąca, a moja wirtualna działalność i opisy sytuacji, które mnie spotkały w trakcie budowy domu, mogą tylko i jedynie wystraszyć przyszłych inwestorów.

Wiem, że Internet jest miejscem, w którym każdy może się wypowiedzieć i tak jak ja mogę prowadzić bloga, tak rzeczony Pan Jarek może komentować.

Czytaj więcej

“Albo jedzenie, albo praca"

Napisał MMSlezak brak komentarzy

Czyli dlaczego nie mieliśmy prądu w dniu przeprowadzki do domu

Temat naszych przyłączy to właściwie epopeja. Przyłącze prądowe to i tak najkrótsza z trzech historii. To taki trochę “Pan Wołodyjowski” naszego trójksięgu.

Czytaj więcej