Podatek od sprzedaży nieruchomości

Napisał MMSlezak brak komentarzy

Czyli nasze doświadczenia z przepisami i urzędem skarbowym

Ze sprzedażą mieszkania w naszym przypadku jest związany jeszcze jeden temat - kwestia związana ze zwolnieniem z podatku dochodowego od sprzedaży mieszkania przed upływem pięciu lat od wejścia w jego posiadanie na drodze darowizny.
Szczerze mówiąc ten temat w naszym wypadku wypłynął trochę przypadkowo i niezamierzenie spełniliśmy warunki dotyczące zwolnienia z wyżej wspomnianego podatku (i całe szczęście!).

Możecie wątpić i stukać się w głowę ale naprawdę ilość tematów, która (kolokwialnie mówiąc) była do ogarnięcia w trakcie sprzedaży mieszkania i właściwie jednocześnie prowadzonej budowy (rozumiem tu najpierw formalności, dogadanie wykonawców, a później rozpoczęcie prac) była ogromna. Do tego małe dziecko plus ciąża, a później dwójka maluchów. Naprawdę nie zdążyliśmy przygotować się merytorycznie w każdym temacie. Poza tym, bez doświadczenia, nie wiedzieliśmy też w jakim temacie powinniśmy się zawczasu dokształcić.
W budowlance utarło się powiedzenie, że tak naprawdę dopiero trzeci dom powinno się budować dla siebie. Coś w tym jest, bo rzeczywiście po przebrnięciu osobiście przez wszystkie zagadnienia okołobudowlane worek doświadczeń rośnie w tempie wykładniczym. Zatem do rzeczy.

Czytaj więcej