Rozmowa
Czyli pytania, czyli co uważam ja
Odwiedził nas ostatnio znajomy. Wizyta związana była z chęcią zasięgnięcia przez niego informacji odnośnie technologii szkieletowej, kosztów takiej budowy i naszych doświadczeń.
Czyli pytania, czyli co uważam ja
Odwiedził nas ostatnio znajomy. Wizyta związana była z chęcią zasięgnięcia przez niego informacji odnośnie technologii szkieletowej, kosztów takiej budowy i naszych doświadczeń.
Czyli do czego nie dorosła nasza budowlana rzeczywistość
Widzieliście zapewne programy jak w Stanach Zjednoczonych potrzebującym osobom ekipy programu "Extreme makover home edition" ("Dom nie do poznania") stawiają dom, a często nawet domy (bo jeden mieszkalny, a drugi na wynajem, żeby ułatwić rodzinie spłatę hipoteki).
Polskim odpowiednikiem tego programu jest “Nasz nowy dom” prowadzony przez Katarzynę Dowbor.
W oryginalnej wersji ekipy z USA są w stanie postawić dom w ciągu tygodnia.
Rzeczone budowle powstają w technologii szkieletowej, czyli takiej w jakiej zbudowany jest nasz dom.
W dzisiejszych czasach ciągle rośnie liczba technologii szybkich, np. domów modułowych z keramzytobetonu, z gotowych drewnianych elementów itd.
A jak się do tego ma formalna rzeczywistość?
Ano nijak, nie przystaje ni w ząb.
Czyli nasze przyłącze wodno-kanalizacyjne
Długo zbierałam się do napisania tego tekstu. Nie jest łatwe ponowne przeżywanie i opisywanie pewnych historii (od razu przypomina się film Polańskiego - "Autor widmo" ;)).
Czyli co nas jeszcze zaskoczyło w temacie budowlanym
Pisałam Wam już wcześniej o niespodziankach z okresu oczekiwania na pozwolenie na budowę oraz czasu wykonywania fundamentów.
Etap budowy domu też nie oszczędził nas i kilka niespodzianek pojawiło się na widnokręgu. Co nas zszokowało, co nas “jedynie” zestresowało, a co nas wbiło w ziemię..? O tym traktuje ta historia.
Czyli ile kosztowała cywilizacja w naszym domu
Przyłącza są w chwili obecnej niezbędnym elementem życia. Zwłaszcza w Krakowie, w którym ze względu na eliminację smogu, władze zadecydowały o zakazie ogrzewania domów paliwem stałym.
Nie zagrzejecie sobie wody, nie ugotujecie obiadu, czy nie rozgrzejecie się przy kuchence na węgiel kamienny, czy przy kominku.
Rzeczywistość wymogła przejście w XXI wiek niezależnie od chęci i zamiłowania do kojących trzasków drewna.
Studnie też już raczej są rzadkością, zresztą przy tempie dzisiejszego życia komu przyszłoby do głowy czerpać wodę ze studni i nosić ją wiadrami do domu. Poza tym jeżeli ktoś nawet postanowi wykonać instalację pobierającą wodę ze studni (a nie sieci wodociągów), to jeszcze trzeba czymś tę wodę ogrzać i gdzieś odprowadzić ścieki.
W naszym życiu niezbędny jest gaz, prąd i woda. Ile kosztuje ten luksus, jeżeli postanowimy wybudować dom i zaopatrzyć go we wspomniane media?