Bob budowniczy

Napisał MMSlezak brak komentarzy
Sklasyfikowane w : Budowa domu Tagi : etapy budowy, dom szkieletowy

Czyli jak powstawał nasz dom szkieletowy

Nasz dom został wybudowany w technologii szkieletowej. Jest to technologia, która w Polsce nie jest jeszcze zbytnio popularna, natomiast stanowi normę w Ameryce Północnej czy Skandynawii.
Jedną z zalet budowy szkieletowej jest szybki czas postawienia domu. Niezależnie od wielkości prace budowlane dla domu jednorodzinnego trwają około trzech miesięcy. Oczywiście mowa jest o stawianiu konstrukcji, już po wylaniu fundamentów.
Nasz dom jest domem z poddaszem użytkowym, o powierzchni mieszkalnej ok. 192 m2 oraz garażu o powierzchni ok. 24 m2 . Natomiast powierzchnia zabudowy, czyli rzut płaski budynku, to około 140 m2 .

Czytaj więcej

Umowa na wykonanie robót budowlanych vol.2

Napisał MMSlezak brak komentarzy

Czyli jak bardzo kwoty z kalkulacji odbiegały od rzeczywistości

Pierwszy kosztorys jaki otrzymaliśmy od firmy, którą finalnie wybraliśmy na wykonawcę naszego domu, stanowił odpowiedź na nasze zapytanie ofertowe.

WSTĘPNA KALKULACJA

Pierwsza kalkulacja została wykonana w oparciu o wgląd do projektu, który wstępnie wybraliśmy. Firma korzystając z opisu domu (przede wszystkim niezbędny był metraż) i wizualizacji dostępnej w Internecie dokonała pierwszego/zgrubnego oszacowania kosztów. Wycena obejmowała zastosowanie "podstawowych"* materiałów (np.płyt OSB, ocieplenia wełną w ścianach w wariancie 15+5 cm, białego tynku mineralnego typu baranek). Wycena została skalkulowana na kwotę 260 700 zł netto + 8% VAT i datowana była na dzień 16 grudnia 2016 roku.

*Firma umożliwiała dostosowanie materiałów/rozwiązań (oczywiście w pewnym zakresie) do potrzeb inwestora.

Czytaj więcej

Umowa na wykonanie robót budowlanych vol.1

Napisał MMSlezak brak komentarzy

Czyli co obejmowała powyższa umowa

Wybierając technologię, w której będzie wybudowany nasz dom postawiliśmy na czas. Zależało nam na tym, żeby jak najszybciej móc zamieszkać w nowym i co ważne większym (niż nasze mieszkanie) domu.
Wybraliśmy firmę, która budowała domy szkieletowe, tzw. kanadyjczyki. Firma ta NIE realizowała jednak prac fundamentowych w Krakowie.
Jak zatem wyglądało przygotowanie do budowy i jakie kroki musieliśmy przedsięwziąć?

Czytaj więcej

Co zrobić, żeby nie wylądować na zielonej trawce

Napisał MMSlezak 2 komentarze

Czyli ubezpieczenie domu w budowie

Z budową domu związany jest jeszcze bardzo ważny, choć często marginalizowany, temat ubezpieczenia. Nie mam na myśli ubezpieczenia już wybudowanego domu, gotowego do zamieszkania, tylko właśnie UBEZPIECZENIA DOMU W BUDOWIE.

Rozmawiałam kilka miesięcy temu ze znajomym, który opowiadał mi o przypadku swoich znajomych, którzy tuż przed przeprowadzką do swojego nowo wybudowanego domu z bali stracili, ów dom w pożarze. To miał być dom mieszkalny - całoroczny dla tych ludzi. Pożar spowodowali robotnicy, którzy dogrzewali się na "budowie" piecykami. Była to ekipa, która realizowała prace wykończeniowe w rzeczonym budynku. Wykorzystywany przez nich jeden z piecyków (do dogrzewania się) nie został wyłączony w momencie opuszczania budowy/domu i jego awaria wywołała pożar. Ci ludzie - owi znajomi mojego znajomego - NIE mieli ubezpieczonego domu w budowie, a uzyskanie zadośćuczynienia od właściciela firmy okazało się praktycznie niemożliwe. Po całym wydarzeniu firma została zamknięta. Właściciel zniknął. Natomiast robotnicy/pracownicy, w niej zatrudnieni, będącymi winowajcami i "świadkami" zajścia byli zatrudnieni w owej firmie "na czarno" i tak naprawdę sytuacja stała się patowa, a dochodzenie swoich roszczeń bardzo trudne.

Chyba nawet nie jestem w stanie wyobrazić sobie stresu i poczucia beznadziei jakie musieli czuć ci ludzie. Co więcej, dom wykończony był w wysokim standardzie, więc straty były tym dotkliwsze.
Nie wiem jak wyglądała "sytuacja lokalowa" tych osób, czy tak jak my "na przód" sprzedali mieszkanie, mając wizję niedalekiej przeprowadzki do swojego nowego domu i po pożarze (za chwilę) zostawali bez dachu nad głową???

Czytaj więcej

Krecia robota

Napisał MMSlezak brak komentarzy

Czyli ile zapłaciliśmy za korytowanie i utwardzenie drogi

Jednym z wymogów umowy z firmą, która miała stawiać nasz dom było utwardzenie drogi dojazdowej na działkę. Chodziło o to, żeby ciężki sprzęt przywożący materiał na budowę: drewno, płyty, wełnę, stolarkę okienną i drzwiową nie grzązł w terenie i żeby mógł bez problemu poruszać się po terenie działki.

Czytaj więcej