Pozwolenie na wjazd ciężkiego sprzętu

Napisał MMSlezak 6 komentarze

Czyli dokument, który każdy inwestor mieć powinien

Niniejszy post dotyczy budów, które prowadzone są w miejscach ograniczenia tonażu.


Sama nie wiem, czy winnego szukać w osobie pana architekta, z którym zetknęliśmy się na początku naszej budowlanej drogi i w którym upatrywaliśmy przewodnika, czy pana Grzegorza, który prowadził rozbiórkę i wylewał fundamenty. W każdym razie dość powiedzieć, że przeżyliśmy niebywały stres. Wszystko dlatego, że NIE wiedzieliśmy o konieczności pozyskania dokumentu dotyczącego wjazdu ciężkiego sprzętu, na teren objętym ograniczeniem tonażu. Tematy tego typu nie były również przedmiotem artykułów w, przeglądanej wówczas przez nas, prasie branżowej.

Czytaj więcej

Podział działki

Napisał MMSlezak 10 komentarze
Sklasyfikowane w : Budowa domu Tagi : formalny podział działki

Czyli nasze doświadczenia u notariusza

Przed rzeczywistym rozpoczęciem prac budowlanych ale po uzyskaniu pozwolenia na budowę dokonaliśmy formalnego podziału działki, tak żeby nasz dom był stawiany na gruncie, którego jesteśmy jedynymi właścicielami. Jednocześnie nie chcieliśmy, żeby planowane przez nas zaciągnięcie kredytu hipotecznego obejmowało dom oraz grunt pozostałych członków rodziny. Akt został spisany u notariusza, ale po kolei..

Czytaj więcej

Architekt, kierownik budowy

Napisał MMSlezak brak komentarzy

Czyli nasze doświadczenia z ludźmi "wokół" budowy

Po podjęciu ostatecznej decyzji dotyczącej technologii, w której zbudujemy nasz dom podjęliśmy decyzję dotyczącą wyboru firmy, która będzie go stawiała. Zdecydowaliśmy się na wspomnianą firmę z Żywca. W listopadzie 2016 roku odbyliśmy wstępne spotkanie, z jednym z panów prezesów, na terenie naszej działki (wówczas jeszcze z mieszczącym się na niej stodoło-garażem). W grudniu 2016 roku otrzymaliśmy wstępną wycenę. Następnie w styczniu 2017 roku pojechaliśmy do siedziby firmy do Żywca, w celu podpisania umowy przedwstępnej. W lutym 2017 roku otrzymaliśmy kosztorys, a we wrześniu 2017 roku (około dwóch miesięcy przed wejściem pierwszej ekipy budowlanej) podpisaliśmy umowę dotyczącą budowy naszego szkieletowego domu.

Czytaj więcej

Dom szkieletowy

Napisał MMSlezak brak komentarzy
Sklasyfikowane w : Budowa domu Tagi : dom szkieletowy

Czyli dlaczego zdecydowaliśmy się na taką technologię

Decyzję dotyczącą budowy domu podjęliśmy, kiedy spodziewaliśmy się narodzin naszej drugiej córki. Wiedzieliśmy, że w dłuższej perspektywie czasowej czterem osobom będzie ciasno w dwupokojowym mieszkaniu, zwłaszcza że stosunkowo często odwiedzają nas moi rodzice. Po rodzinnych naradach ustaliliśmy, że dokonujemy podziału gruntu i na swojej działce budujemy dom jednorodzinny.

Czytaj więcej

Wylanie fundamentów

Napisał MMSlezak 4 komentarze
Sklasyfikowane w : Budowa domu Tagi : wylanie fundamentów, dom szkieletowy
Czyli jak szacunkowa kalkulacja miała się do rzeczywistości

JAK KSZTAŁTOWAŁY SIĘ ZAŁOŻENIA DOTYCZĄCE KOSZTÓW PRAC FUNDAMENTOWYCH

W trakcie spotkania z panem Grzegorzem, który podjął się wykonania prac rozbiórkowych ustaliliśmy także wylanie fundamentów. Wykonawca określił, że rozbiórka budynku + wykonanie fundamentów to będzie kwota 30 000 zł (przy czym 10 000 miała kosztować rozbiórka, a 20 000 prace fundamentowe). W cenę NIE były wliczone materiały, była to jedynie cena robocizny. Wówczas, według pana Grzegorza, koszt zakupu potrzebnych materiałów miał oscylować w granicach 10 000 zł. Optymistycznie sądziliśmy, że kwota 40/45 000 zł będzie wystarczająca na zbudowanie podwalin naszego domu.

Czytaj więcej

Kanał RSS z posta