Wakacje

Napisał MMSlezak brak komentarzy

Czyli stop podatniku

Pisałam Wam już o tym jak wyglądało uzyskanie pozwolenia na użytkowanie przez nas. Pisałam Wam także jak fizycznie wyglądało odbieranie owego zaświadczenia - potwierdzającego tenże fakt.
Wspominałam Wam też, że wówczas spotkała nas miła niespodzianka. Ale po kolei.

ODBIÓR BUDYNKU

Każdy inwestor, który odbiera pozwolenie na użytkowanie budynku jest zobowiązany do dwóch tygodni dostarczyć stosowne zaświadczenie do Urzędu Miasta/Gminy - Wydziału Podatków i Opłat, do którego przynależy teren, na którym znajduje się wybudowany obiekt.
To tak samo jak ze zbyciem, czy nabyciem samochodu, czy mieszkania - odpowiednie jednostki urzędu miasta muszą zostać o tym fakcie poinformowane.

ZAŚWIADCZENIE I ZGŁOSZENIE

W celu uzyskania zaświadczenia o pozyskaniu zgody na użytkowanie budynku należy złożyć wniosek do nadzoru budowlanego. Jeżeli takiego wniosku nie złożymy nie otrzymamy żadnego kwitka potwierdzającego odbiór naszego budynku.
Zaświadczenie odebrane z nadzoru budowlanego należy złożyć w Wydziale Podatków i Opłat wraz ze zgłoszeniem zmiany dotyczącej danej nieruchomości. Zaznaczamy na takim formularzu fakt, że dom został odebrany, wpisujemy datę jego odbioru, a także ilość metrów kwadratowych, która dom zajmuje i która będzie podlegała opodatkowaniu.

WAKACJE PODATKOWE

Jednakże - i tutaj wspaniała nowina dla nadwyrężone go portfela inwestora - w roku otrzymania pozwolenia na użytkowanie właściciel i eks-inwestor ma tzw. wakacje podatkowe. Oznacza to, że w tym danym roku kalendarzowym mimo, iż posiada już dom i może w nim pełnoprawnie mieszkać - nie ponosi do budżetu miasta/gminy żadnych opłat z tytułu swego budynki, a jedynie działki, na której tenże się znajduje.
Szczęśliwi Ci, którzy otrzymują pozwolenie na użytkowanie w pierwszych miesiącach danego roku - dla nich to jest rzeczywiście niemal rok laby finansowej w kwestii podatków od nieruchomości wnoszonych do budżetu miasta. Pechowi ci, którym nadzór budowlany wydał pozwolenie na użytkowanie u schyłku danego roku kalendarzowego - owi nieszczęśnicy nie odczują owej ulgi właściwie w ogóle.

PODSUMOWANIE, czyli REFLEKSJE KOŃCOWE:

  1. Pamiętajcie, że do dwóch tygodni od zmiany statusu wybudowanego przez Was domu - czyli odkąd przestał on być "domem w budowie", a stał się domem odebranym - jesteście zobowiązani dostarczyć zaświadczenie o takim fakcie do wydziału podatków i opłat w danym mieście.gminie.
  2. W kalendarzowym roku odbioru budynku obowiązują tzw. wakacje podatkowe, kiedy to nie wnosicie opłat z tytułu podatku od nieruchomości (od w danym roku kalendarzowym odebranej nieruchomości).

Powodzenia!
marta

Podziel się

Napisz komentarz

Capcha
Wprowadź kod obrazka

Kanał RSS z komentarzy dla tego posta